Makaroniki
francuskie
Francuskie makaroniki
Makaroniki to produkt dla prawdziwych koneserów wyszukanego smaku. Są to ciasteczka (choć nazywanie ich ciasteczkiem to błąd, bo nie zawierają mąki) przypominające tradycyjne bezy, przyrządzone z białka, cukru i mielonych migdałów. W wersji francuskiej składane są w markizy wypełnione kremem. Makaroniki powinny być chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku. Trudność w ich przyrządzaniu polega na wykonaniu ich w taki sposób, by skorupka była gładka, lekko wyrośnięta i niepopękana.
Makaroniki mogą przybrać dowolny kolor, stanowią więc bardzo wdzięczny materiał do produkcji słodkich dekoracji. Cenione są przede wszystkim nie za wygląd, lecz ich delikatny smak.
Makaroniki są popularne na całym świecie a ich regionalne odmiany przyjmują różnorodne kształty i konsystencje.
Choć nazywamy je francuskimi, to ich początków doszukujemy się w we Włoszech, gdzie w średniowieczu przy produkcji oblatów zastąpiono mąkę pszenną mąką z mielonych migdałów. Do Francji trafiły w XVI w. gdzie powstało wiele ich odmian – między innymi ta najbardziej znana w Polsce, czyli makaroniki paryskie złożone z dwóch gładkich skorupek przełożonych kremem.
Stożek z makaroników
Makaroniki to rarytas, który wymaga specjalnej ekspozycji. Gdy kupujemy je w dobrych, francuskich cukierniach, to pakowane są po kilka sztuk w eleganckie pudełeczka. Na słodkich stołach zazwyczaj serwujemy je z niewielkich pater, ale w przypadku większych ilości – układamy je na specjalnych stożkach.
Dysponujemy stożkami w kilku rozmiarach. W zależności od ilości pięter możemy zmieścić do 70 makaroników. Najmniejszy stożek którym dysponujemy zmieści ok 30 makaroników.
Makaroniki - słodka biżuteria
Często wykorzystujemy makaroniki jako element dekoracyjny przy produkcji tortów weselnych czy tortów urodzinowych. A gdy poniesie nas fantazja, to kilka drobnych detali cukierniczych pomoże zmienić makaronik w misia, jednorożca lub lub postać z bajki. Jedno pozostaje niezmienne – ich boski smak.
Ciasto
Ciasto na makaroniki wykonuje się z mąki migdałowej, cukru i białka. Jest to produkt bezglutenowy. Możliwe jest barwienie ciasta, należy jednak pamiętać, że ciasto z mąki migdałowej nie jest idealnie białe, co wpływa na efekt końcowy.
Dekoracje
Możliwe jest przyozdobienie makaroników koralikami w wybranym kolorze lub elementami z masy cukrowej lub marcepanowej.
Kremy
Proponujemy następujące smaki kremów:
- owocowe (cytrynowy, malinowy, wiśniowy, żurawinowy, porzeczkowy)
- waniliowy
- gorzka czekolada
- kawa
- korzenny
- orzechowy
- pistacja
- solony karmel
Jak poznasz prawdziwe francuskie makaroniki?
Makaroniki są wyjątkowo trudne w przygotowaniu. Uzyskanie idealnej konsystencji, ładnie wyrośniętej falbanki, gładkiej skorupki bez pęcherzy i bruzd wymaga dużego doświadczenia i precyzji wykonania. Wielu cukierników wybiera drogę „na skróty” korzystając z gotowych mieszanek cukierniczych, tzw. macaronmix-ów. Niestety, nie mają one wiele wspólnego z prawdziwymi makaronikami – wystarczy spojrzeć na ich skład: cukier, skrobia, emulgatory, syrop glukozowy, substancje zagęszczające i cała masa E – a podstawowego składnika, czyli mielonych migdałów – jedynie kilkanaście procent.
Chcesz spróbować prawdziwych francuskich makaroników przygotowanych zgodnie z tradycyjną recepturą? Zapraszamy do naszej pracowni!