fbpx

Torty weselne (ślubne)

Tort weselny

Tort weselny – to bez wątpienia najważniejszy element kulinarny weselnego przyjęcia. Zgodnie z tradycją jest to symbol dostatku i wróży on parze młodej dobrobyt i bogactwo. W starożytności uważano, że obdarowywanie panny młodej wypiekami ma zapewnić płodność, zaś obecnie przyjmuje się, że tort weselny oznacza słodkie życie we dwoje.

Para Młoda powinna kroić go osobiście (przynajmniej symbolicznie pierwszy kawałek) a następnie poczęstować nim gości weselnych w podziękowaniu za przybycie.

 

Tradycja tortu weselnego

W przeszłości torty weselne nie wyglądały tak jak obecnie. Pierwsze torty nie przypominały słodyczy. Tradycja ta wywodzi się ze starożytnego Rzymu, gdzie na weselach częstowano gości plackami pszenicznymi i jęczmiennymi. Z biegiem czasu ewoluował on z pieczywa obrzędowego w stronę słodkiego ciasta. W średniowiecznej Anglii gości weselnych częstowano słodkimi bułkami z cukrem.

Do Polski zwyczaj tortów weselnych przywiozła królowa Bona Sforza, a od XVII wieku w Polsce oficjalnie istniał już zawód Tortarza.

Zwyczaje związane z tortem weselnym

W zależności od regionu z tortami weselnymi wiążą się różne zwyczaje. Przeważnie około północy obsługa przywozi tort na specjalnym wózku, czemu towarzyszyć mogą zimne ognie lub race. Obecnie rytuał ten często odbywa się wcześniej, ze względu na zmęczenie gości.

Niektóre zwyczaje mówią, że krojenie powinien rozpocząć pan młody i poczęstować kawałkiem swoją żonę, po czym ona ma się zrewanżować tym samym, a następnie obsługa częstuje gości. Zgodnie z innym zwyczajem młodzi kroją tort wspólnie, a prawa ręka pana młodego spoczywa na ręce małżonki. Po poczęstowaniu siebie nawzajem młoda para częstuje najpierw rodziców a dopiero później kolejnych gości.

Rodzaje tortów weselnych

Torty w stylu angielskim są od lat najpopularniejszym rodzajem tortu weselnego. Piętra tortu powlekane są masą cukrową lub marcepanową a następnie ozdabiane cukrowymi dekoracjami. Na tortach angielskich często umieszczane są figurki lub małe rzeźby z motywem przewodnim przyjęcia lub przedstawiające parę młodą.

Oprócz dekoracji z cukru stosuje się także owoce lub kwiaty.

Nie wszystkie piętra tortu muszą być jadalne. Dla wzmocnienia konstrukcji możemy zastosować piętra tzw. „dummy” czyli atrapę ze styropianu powleczonego masą cukrową, co zapewni wspaniały efekt wizualny i pozwoli zbudować większy tort.

Torty nagie (Naked Cakes) to stosunkowo nowy trend wśród tortów weselnych. Jest to tort powleczony tak cienką warstwą kremu, że prześwitują przez nie warstwy ciasta. 

Torty nagie dekorujemy zazwyczaj żywymi kwiatami lub owocami. Zamiast dekoracji z cukru raczej stosujemy beziki lub makaroniki. Często na szczycie tortu umieszczamy topper z imionami pary młodej.

Przyjęcie weselne bez tortu? Trudno to sobie wyobrazić, ale pary z fantazją czasem decydują się na Tort z babeczek. Zestaw przepięknie udekorowanych babeczek podanych na wielopiętrowej paterze zrobi na gościach weselnych niesamowite wrażenie. Kolejną przewagą Tortu z Cupcakes nad tortem tradycyjnym jest możliwość zamówienia babeczek w różnych smakach, przez co można dogodzić gustom wszystkich gości.

Jeżeli na waszym przyjęciu będą goście, którzy z różnych powodów muszą wyłączyć określone produkty z diety, wówczas możemy przygotować babeczki bezglutenowe, wegańskie lub bez cukru

Aby tradycji krojenia tortu weselnego stało się zadość, na szczycie tortu z babeczek umieszczamy mini-torcik, którym para młoda może nawzajem się poczęstować.

Galeria tortów weselnych

Mamy przyjemność zaprezentować kolekcję tortów weselnych przygotowanych przez naszą cukiernię. Mogą one stanowić inspirację do projektu własnego tortu weselnego. Staramy się w miarę często aktualizować tą galewię, ale jeżeli nie znajdziesz tu tortu, na którym Ci zależy, to skontaktuj się z nami. Podejmiemy się każdego wyzwania i przygotujemy tort Twoich marzeń.

Skorzystaj z naszego kalkulatora! Wystarczy, że podasz wielkość porcji oraz wymiary tortu a my przeliczymy go na ilość porcji. Dzięki temu zamówisz dokładnie taki tort, jakiego potrzebujesz.

Rekomendują nas:

WESELE Z KLASĄ
ZAPLANUJ-SLUB.PL

Zobacz inne rodzaje tortów w naszej ofercie:

Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

NIE PRZEGAP OKAZJI!

Kilka razy w roku mamy ofertę sezonową, np. przed świętami Bożego Narodzenia, w Wielkanoc czy na Dzień Kobiet. Jeżeli nie chcesz przegapić okazji, to wpisz poniżej swój adres e-mail, a my poinformujemy Cię o tym. *żadnego spamu – obiecujemy!